هر ساله، روز پنجم ژوئن در سراسر جهان به‌عنوان روز جهانی محیط زیست، برای بالابردن اطلاعات مردم جهان در مورد فعالیت‌های مثبت در زمینه محیط زیست، گرامی داشته می‌شود.

رشد بسیار زیاد آلودگی و تخریب محیط زیست و بروز پی در پی بحران‌های زیست محیطی، باعث تکاپوی جدی دولت‌ها در زمینه حفاظت از محیط زیست شده و در سال ۱۹۷۲ برای اولین بار، سازمان ملل متحد، کنفرانسی را با موضوع “انسان و محیط زیست” در شهر استکهلم واقع در کشور سوئد برگزار کرد و همزمان با برپایی این کنفرانس، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ای را تصویب که منجر به تشکیل UNEP (برنامه محیط زیست سازمان ملل) شد.

world-environment-day-2016

هرسال نیز یکی از مسائلی که شدیداً محیط زیست را آلوده می‌کند به‌عنوان موضوع این روز و یک کشور به‌عنوان میزبان انتخاب می‌شود. موضوع روز جهانی محیط زیست برای سال ۲۰۱۶ ، مبارزه علیه تجارت غیرقانونی حیوانات وحشی است که کشور آنگولا میزبان آن می باشد.این موضوع به دلیل خسارت‌های جبران ناپذیری که تجارت غیرقانونی حیوانات وحشی به محیط زیست و میراث زیست‌محیطی وارد می‌کند، انتخاب شده‌است. توسعه این تجارت خطرناک باعث به خطر افتادن زندگی بسیاری از گونه‌های جانوری و در معرض انقراض قرار گرفتن آن‌ها می‌شود.

در کشور ما نیز، نخستین بار در سال 1386 با برگزاری اولین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست و تاسیس دبیرخانه دائمی کنفرانس به این امر مهم پرداخته شد. در نظر گرفتن عناوینی چون شهر و محیط زیست، توسعه پایدار و برنامه ریزی شهری،گردشگری شهری و محیط زیست و…؛ به عنوان محورهای کنفرانس پیشین نشان از اهمیت کسب رویکردی طبیعت مدارانه در معماری و شهرسازی دارد. امید است که به زودی شاهد پوشاندن جامه ی عمل به این سخنان باشیم.

 

منابع:

سازمان مردم نهاد درختکاران

wedi.ut.ac.ir

برچسب‌ها:, ,

پاسخ دهید