09215815315 info@fanoo3.com

مهد کودک فیل زرد

معمارانه دسته‌بندی نشده مهد کودک فیل زرد

دسته‌بندی نشده

مهد کودک فیل زرد

ارسال شده توسط رسول صالحی پور

Yellow Elephant Kindergarten
Architects: xystudio
Location: Ostrow Mazowiecka, Poland
Area: 810.0 sqm
Project Year: 2015
Photographs: Courtesy of xystudio

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(9)

از زبان معمار: مهد کودک در تراز همکف و همانند یک آتریوم با پنج اتاق (دو اتاق پرستاری و سه اتاق برای کودکان) طراحی شد. این مهد گنجایش 125 کودک را دارد.

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(19)
حیاط داخلی با گودال شن و ماسه و یک درخت، در نقش قلب ساختمان است. نمای بنا از سمت حیاط، با پنجره های بزرگ رو به آتریوم باز است تا بیشترین دریافت نور طبیعی را فراهم سازد. بخش رختکن ارتباط مستقیم با کلاس ها دارد. پنجره های این بخش می توانند به صورت کشویی باز شوند تا کودکان بتوانند از کوتاه ترین راه به باغ برسند.

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(7)
دالان هایی با سطح های براق و سقف های کوتاه، راه های دسترسی به حیاط هستند. آن ها مرز بین داخل و خارج را از بین می برند. یک سایبان ترکیب بندی را کامل می کند که می تواند به عنوان صحنه یا محل گفتگو کاربرد داشته باشد.

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(3)

D:@XYFORTEzagosp-dor-1-NOC Model (1)
سایت پلان

مقیاس
مقیاس مهم ترین جنبه ی طرح بود که تاثیر زیادی روی شکل ساختمان گذاشت. ارتفاع ورودی ها، سقف ها و کف پنجره ها، از مقیاس پیروی کرده اند.

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(1)
ورودی ها و سقف ها 2.3 متر ارتفاع دارند تا زمانی که کودکان وارد ساختمان می شوند احساس راحتی بیشتری داشته باشند. ارتفاع ها تا بیشترین مقدار ممکن کاهش یافته اند، به ویژه برای کودکان، تا احساس کنند ساختمان برای آن ها طراحی شده است.

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(2)
پنجره های کلاس ها کشیده هستند و ارتفاع تیر بالای آن ها هماهنگ با قد کودکان است. بنابراین برای کودکان بیشتر در دسترس هستند و به آن ها کمک می کنند با بیرون ارتباط برقرار کنند.

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(16)

نور
بنا برای اطمینان از دریافت تابش مورد نیاز هماهنگ با چهار جهت اصلی در سایت جایگذاری شده است. همچنین دستیابی به بیشترین میزان سایه در حیاط درونی همواره مورد توجه بوده است.
میزان دریافت تابش همه ی کلاس ها باهم برابر است. هر کلاس 2 یا 3 پنجره ی سقفی دارد که نور پراکنده و بازتاب یافته را فراهم می کند در نتیجه دمای اتاق بیش از حد بالا نمی رود.

floor_plan
آرایش حیاط از مسیر حرکت خورشید پیروی می کند. زمین بازی بین بال های ساختمان، جایی ایمن و راحت برای کودکانی است که در گودال شن و گذرگاه های سرپوشیده حیاط بازی می کنند. در هنگام گذر روز نیمی از حیاط در سایه است.

کاربری
آرایش مدولار، فرصت ایجاد کاربری های ساده و مشخصی را فراهم می کند:
بخش خاوری: پرستاری و امکانات اجتماعی.
بخش باختری: مهد
بخش مرکزی: اداری
دالان ها به عنوان فضای رختکن کاربرد دارند. آن ها دارای نور و ارتباط خوب با حیاط هستند.

در پایان، زندگی مهد کودک پیرامون درخت جادویی حیاط درونی می گذرد. سایبان و حیاط، بنا را کامل می کند.

section

xystudio-KINDERGARTEN-YELLOW-ELEPHANT-(12)
بال های ساختمان همچنین سدی در برابر باد هستند، که افزایش زمانی را که کودکان می توانند ایمن و آسوده در حیاط سپری کنند، در پی دارد.

منبع: www.archdaily.com

برچسب , , , ,

نوشته شده توسط رسول صالحی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*