09215815315 info@fanoo3.com

موزه کودکان …

معمارانه اخبار موزه کودکان …

اخبار

موزه کودکان …

ارسال شده توسط رسول صالحی پور

موزه موزیکو (Muzeiko) در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان قرار دارد که اولین موزه ی کودکان بعد از فروپاشی شوروی در شرق اروپا بشمار می آید. این موزه، اوج معماری و مشاوره ی طراحی Lee H.Skolnick را طی چند دهه تجربه در زمینه ی طراحی موزه و نمایشگاه نشان می دهد، همچنین این موزه نمایانگر اوج همکاری این شرکت با مشتری خود یعنی آمریکا با بنیاد بلغارستان است.
این موزه تبلور تاریخ است بصورت مفهومی، مانند سفری در زمان و مکان سازماندهی شده که بازدید کنندگان می توانند سه طبقه نمایشگاه به وسعت 3250 متر مربع را تا رسیدن به مرکز طلایی طی کنند. در پایین ترین طبقه کودکان “گذشته” را با تفسیرهایی در زمینه های باستان_شناسی، زمین_شناسی و فسیل_شناسی کشف می کنند.
طبقه ی همکف زمان “حال” را نشان می دهد، نمایشگاهی در مورد محیط زیست طبیعی و شهرهای معاصر که کودکان آزادی دست زدن و بازی با وسایل نمایشگاه را دارند. (Hands-on exhibits) طبقه ی سوم نمایی از “آینده” با نمایشی تعاملی شامل cutting-edge technologies (یعنی تکنولوژی هایی جدید که ریسک غیر قابل اعتماد بودن را داشته و متقاضیان برای استفاده از آنها باید هزینه ی بیشتری متحمل شوند.) و سفرهای فضایی است. این تعامل در سایر قسمت های سایت هم وجود دارد که شامل یک زمین بازی علمی، بام_سبز، دیواری برای بالا رفتن و رسیدن به بام سبز، باغ بارانی، فضای فعالیت های خارج از موزه و سالن آمفی تئاتر است.
منظر هندسی موزه از لحاظ بصری با نام “کوه های کوچک”، اشاره به تپوگرافی کوههای بلغارستان دارد. حجم شیشه ای ساختمان با سه شکل مجسمه ای کوه مانند قطع شده که هرکدام به تناسب طرح رنگ و بافت، صنایع_دستی بومی شهر را نشان می دهند.
یکی از این مجسمه های کوه مانند الگوهای انتزاعی الهام گرفته شده از ویژگی منسوجات و قلاب دوزی را نشان می دهد. دیگری الهامی از سرامیک صیقل یافته است و سومی به مثابه کنده کاری چوب سنتی می باشد. این موزه با بهره گیری از مناطق بزرگ شیشه ای سعی در رعایت اصول معماری_پایدار و همچنین آشکار کردن فضای داخلی و شفافیت فعالیت های داخلی و ایجاد حس فضای باز دارد که این موزه را از تمام موزه های بلغارستان متمایز کرده است.

 

نوشته شده توسط رسول صالحی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*