09215815315 info@fanoo3.com

حضور 2 ایرانی در میان 50 معمار تاثیرگذار خاورمیانه…

معمارانه اخبار حضور 2 ایرانی در میان 50 معمار تاثیرگذار خاورمیانه…

اخبار

حضور 2 ایرانی در میان 50 معمار تاثیرگذار خاورمیانه…

ارسال شده توسط رسول صالحی پور

حضور 2 ایرانی در میان 50 معمار تاثیرگذار خاورمیانه
نشریه Architect در سال 2016 اقدام به معرفی 50 معمار تاثیرگذاردر منطقه خاورمیانه نموده است و نام دو معمار ایرانی در این لیست آمده است.
این دسته‌بندی در دو بخش تنظیم شده‌ است. بخش اول، 10 نفر از چهره‌های شاخص بین‌المللی که تأثیرات بسزایی در معماری این منطقه داشته‌اند و همچنین 40 نفر دیگر که با حضوری مستمر در پی ادای تعهد الهام‌بخش خود در منطقه خاورمیانه هستند.
اگرچه برخی از شاخص‌ها در این رده‌بندی معیارهایی ذهنی است، اما عواملی چون تعداد پروژه‌ها، موقعیت مکانی محل کار و همچنین کارمندان مقیم منطقه در این رده‌بندی مورد توجه قرار گرفتند.
در واقع این افراد کسانی هستند که مستقیماٌ مسئول نظریه‌پردازی، طراحی و یا اجرای پروژه‌ها هستند، نه صرفاٌ مدیران پروژه‌ها زیرا معماری مقوله‌ای است در رابطه با القاء، نوآوری، آگاهی اجتماعی، توانایی درک و توسعه‌ی پایداری، و همچنین تمایل قلبی به خلق چیزی که هیچ‌کس تاکنون موفق به کسب آن نشده است و تنها در وجود افراد خبره وجود دارد.
بنا بر گزارش این نشریه  در این میان از بین معماران ایرانی ساکن ایران کورش حاجی زاده و علیرضا تغابنی در این لیست قرار گرفتند.
“کورش حاجی‌زاده”(مؤسس دفتر معماری “حاجی‌زاده و همکاران”)، با دریافت جایزه پروژه سال 2015 در بخش ساختمان‌های عمومی در جایزه معمار خاورمیانه برای پروژه سالن موسیقی و همچنین انجام پروژه‌هایی که بر پایه تأکید هرچه بیشتر بر تاریخ ، بوم و فرهنگ کشورش ایران می‌باشدبه عنوان جهره ای مؤثر، رتبه 25 این رده بندی را به خود اختصاص داد.
“همچنین علیرضا تغابنی”(مؤسس دفتر معماری “دیگر”)، با طراحی پروژه خانه شریفی‌ها، با اتاق‌های گردان که قابلیت دریافت بهترین مقدار ممکن از نور روز را دارا است و در فصول مختلف سال قابل تنظیم می‌باشد،  توجه بین‌المللی را معطوف به خود کرده و توانست رتبه 30 این رده بندی را به خود اختصاص دهد.
گفتنی است که این سومین سال متوالی برای کورش حاجی زاده و دومین سال برای تغابنی است که در این رده بندی قرار می گیرند. همچنین در دسته بندی امسال و در بخش اول آدریان اسمیت، لرد فاستر، ژان نوول، زاها حدید، رم کولهاس، فرانک گهری، توماس هترویک، بیارکه انگلس، سو فوجیموتو و سانتیاگو کالاتراوا به ترتیب در رتبه های اول تا دهم قرار گرفته اند.

photo_2016-002

نوشته شده توسط رسول صالحی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*